Mezinárodní mensovní rada (International Board of Directors – IBD), kterou tvoří vaši zvolení zástupci, stanovila, že všechny národní Mensy musejí mít zavedený formální postup pro řešení sporů. Nicméně ústava Mensy International rovněž vyžaduje, aby všichni členové měli právo na „spravedlivé a nestranné“ slyšení. Ústava MI přitom má přednost před národními ústavami.
Jak si jistě umíte představit, pojmy „spravedlivý a nestranný“ mohou mít téměř tolik významů, kolik existuje zemí a regionů. Jak je tedy spravedlivě a nestranně interpretovat?
Naše ústava se řídí britským právem, konkrétně westminsterským systémem vlády. Toto je právní rámec, podle kterého Mensa International funguje. Jedním ze základních principů westminsterského práva je koncept přirozené spravedlnosti (Natural Justice).
Základní požadavky v případě řešení sporů v souladu s přirozenou spravedlností jsou následující:
- každý má právo být vyslechnut – tedy právo předložit svůj případ nebo „svou verzi příběhu“, známé také jako audi alteram partem;
- každý má právo na spravedlivé a nestranné slyšení:
- spravedlivé: postupuje se podle stanoveného, přijatelného a pro všechny strany stejného procesu;
- nestranné: soudci, mediátoři, rozhodčí nebo členové poroty nesmí být zaujatí ve prospěch ani proti kterékoli ze zúčastněných stran. Nesmějí mít osobní ani finanční zájem na výsledku sporu. Pokud již někdo veřejně vyjádřil výrazný názor na věc nebo na některou ze zúčastněných stran, musí být vyloučen (diskvalifikován) z účasti v řízení. Tento krok je nezbytný k vyloučení předsudků – princip známý jako nemo judex in causa sua (nikdo nesmí být soudcem ve vlastní věci).
Toto jsou dva hlavní pilíře přirozené spravedlnosti a vztahují se na rozhodnutí všech tribunálů a rozsudky všech soudů, které tyto zásady aplikují. Pokud jsou tyto principy porušeny, může být rozhodnutí tribunálu nebo soudu prohlášeno za ultra vires, tedy neplatné, protože odporuje zásadám přirozené spravedlnosti. Viz také přirozené právo a přirozená práva.
Přirozená spravedlnost také zahrnuje princip, že každý má právo znát svého žalobce, tedy osobu, která proti němu vznesla stížnost. Ačkoli je v raných fázích vyšetřování možná určitá míra zdrženlivosti při sdělování této informace, v rámci formálního řešení sporů v Mensa International není prostor pro anonymní žalobce.
Nakonec princip, který všichni dobře znáte: Spravedlnost musí nejen být vykonaná, ale také musí být viditelná.
Tento aforismus vychází z citátu připisovaného lordu Hewartovi, tehdejšímu anglickému vrchnímu soudci. Celý citát je ještě důraznější a jednoznačnější:
„Není jen ‚poměrně důležité‘, ale zcela zásadně důležité, aby spravedlnost byla nejen vykonána, ale aby bylo i naprosto očividně a nepochybně vidět, že byla vykonána.“ (Rex v. Sussex Justices, [1924] 1KB 256)
Všechny organizace, které vyznávají koncept přirozené spravedlnosti, musí mít zavedené protokoly zaručující zachování pověsti založené na integritě, férovosti a nestrannosti.
Převzato z Mensa World Journal, č. 146, 3/2025.