Domů Zahraničí Z ExCommu: Práce s dobrovolníky

Z ExCommu: Práce s dobrovolníky

Od Peter Fröhler

Fungování naší organizace jak v národním, tak i v mezinárodním měřítku je téměř plně závislé na našich dobrovolnících, kteří jsou dlouhodobě jeho nedílnou součástí – někteří z nich dokonce i desítky let.

Jedním z klíčových předpokladů, jak úspěšně dosáhnout všech cílů Mensy, je jednak zajištění toho, aby stávající dobrovolníci pokračovali ve skvělé práci, jednak pravidelné zapojování dobrovolníků nových. Právě proto musí vedení Mensy na národní i mezinárodní úrovni dbát na to, aby pro dobrovolníky vytvářelo a udržovalo co nejlepší možné pracovní podmínky a atmosféru.

Pozoruhodná je široká škála schopností, které od dobrovolníků očekáváme – potřebujeme radní, organizátory akcí, stratégy, manažery SIGů, PR specialisty, editory časopisů, IT experty, webové designéry, testující, výzkumníky, archiváře, nadané organizátory z řad dětí a mládeže, odborníky na vzdělávání, právní zástupce, správce členské základny, ombudsmany, členy volební komise, finanční poradce, auditory, experty na bezpečnost dat, SIGHT manažery, koordinátory spolupráce, manažery prevence a mnoho dalších.

Udržet všechny spokojené a motivované je obrovský úkol. Máme ale několik postupů, které se nám osvědčily a které nám mohou pomoct k úspěšnému zvládnutí této výzvy:

  • Vytvořit jasnou strukturu dobrovolnického programu – nabídnout různé typy dobrovolnických rolí, definovat úkoly a odpovědnost, které s sebou jednotlivé role přináší, i požadavky, které musí dobrovolníci splnit ke kvalifikaci.
  • Poskytnout trénink a podporu – zajistit, aby měli dobrovolníci adekvátní trénink a podporu pro efektivní zvládnutí svých úkolů. Poskytovat dobrovolníkům stále možnosti rozvíjet nové dovednosti.
  • Uznávat a oceňovat jednotlivé dobrovolníky – prostřednictvím pravidelných odměn dávat najevo, že si vážíme jejich tvrdé práce a obětavosti.
  • Pravidelně komunikovat – vytvořit jednoduché a jasné komunikační prostředky a kanály včetně pravidelných schůzek a newsletterů. Povzbudit dobrovolníky ke sdílení zpětné vazby a nápadů a brát tuto zpětnou vazbu v potaz.

Pokud se budeme držet těchto postupů, můžeme vytvořit efektivní dobrovolnický program, který pomůže podpořit vize a cíle našich národních Mens i Mensy International.

Úspěšné řízení dobrovolníků ale stále zůstává různorodou a komplexní výzvou. Například německá Mensa se rozvíjí rychle – a s ní roste i počet dobrovolníků. Abychom ocenili jejich práci, dříve jsme pro ně organizovali víkendová setkání pojatá jako kombinaci pracovní a společenské události, na kterých se mohli navzájem poznat. Před pár lety ale dosáhly počty dobrovolníků takových čísel, že už bohužel nebylo možné podobné akce pořádat. Namísto nich jsme vytvořili větší množství víkendových akcí pro specifické skupiny dobrovolníků, aby měl každý lepší příležitost navázat nové kontakty.

V mezinárodním měřítku by se mohlo zdát, že je přístup německé Mensy neefektivní kvůli vysokým nákladům – určitě se budeme snažit zapojit svoji představivost a kreativitu, abychom našli jiné vhodné řešení. Jsem si jistý, že mozky našich Mensanů se této výzvě dokáží postavit.

Převzato z Mensa World Journal, 6/223, číslo 125. Přeložila Viktorie Švorcová.

Zanechat komentář

19 − 9 =

Mohlo by se vám líbit