Poslední letošní říjnovou sobotu jsme se v rámci Víkendu SIGů vypravili na exkurzi do vodní elektrárny Orlík, která je klíčovým článkem Vltavské kaskády a významně se podílí na řízení celostátní energetické soustavy. Její celkový výkon je 364 MW a operativní najetí do provozu na hranici plného zatížení zvládne za pouhých 128 sekund.
Přehrada zadržuje 720 milionů metrů krychlových vody a je tak nejobjemnější akumulační nádrží v České republice. Vodní dílo bylo vystavěno v letech 1954–1961 a Vltava byla přehrazena vybudováním gravitační betonové hráze o výšce 91,5 m a délce její koruny 450 m. Hlavním stavitelem přehrady Orlík byl pan Ing. Alois Kraus a skvělá kvalita jeho práce byla nejednou otestována během velkých povodní. Samotná elektrárna byla uvedena do provozu v letech 1960–1961 a jsou v ní instalována čtyři plně automatizovaná soustrojí s Kaplanovými turbínami. Jedno desetilopatkové kolo bylo oceněno na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu zlatou medailí.
Po prohlídce elektrárny jsme zamířili k bývalému atomovému krytu, který měl v případě válečného konfliktu sloužit jako zázemí pro techniky z elektrárny a k zajištění dodávek elektřiny během následujících dnů po napadení.
Po polední pauze v místní solenické restauraci jsme se vydali pěšky vzhůru k nedaleké rozhledně Milada na vrchu Krchov. Jedná se o dřevěnou rozhlednu hranolovitého tvaru s výškou devět pater zpřístupněnou v roce 2017 a pojmenovanou po mamince autora Radomila Kessla. Rozhledna se právě loučila s letošní sezónou, a tak jsme mohli za doprovodu živé hudby vyhodnotit naše sobotní setkání.