Domů Inteligence a vzdělávání Projekty a soutěže pro zvídavé školáky i studenty

Projekty a soutěže pro zvídavé školáky i studenty

Od Kateřina Vágnerová

Máte doma zvídavého (před)školáka, studenta nebo celou partu zvídavců a přemýšlíte, do čeho se letos zapojit? Ať už jde o klub, rodinu, nebo jen jednotlivce, přinášíme pár námětů na zajímavé projekty či soutěže pro různé věkové kategorie.

POHÁR VĚDY (Science cup) – letošní téma BARVY

Pohár vědy je mezinárodní soutěž, která nabízí účastníkům badatelské, experimentální a komunikační aktivity související s řešením teoretických i praktických problémů z různých oborů (fyziky, chemie, matematiky, techniky, biologie či ekologie) a podporuje kreativitu a technické, manuální a ICT dovednosti. Jedná se o týmovou soutěž, nicméně týmy mohou být jakkoliv velké a může se jednat i o rodinné týmy.

Soutěž je určena pro všechny žáky od mateřských až po střední školy a je rozdělena do čtyř kategorií:

1. kategorie – mateřské školy a předškoláci,

2. kategorie – 1. stupeň základních škol,

3. kategorie – 2. stupeň základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií,

4. kategorie – střední školy.

Kategorie u nesourodých týmů je určena nejstarším členem týmu, s výjimkou rodinných týmů, kde jde o věk nejstaršího dítěte. Soutěžní týmy se registrují podle pokynů na www.poharvedy.eu, kde jsou zveřejňovány veškeré informace. Registrace je otevřena od 2. září 2024 a uzávěrka registrací je 15. ledna 2025 ve 24:00, po tomto datu již nebude možné se do soutěže přihlásit.

Vím proč

Vysvětli to videem! Soutěž Vím proč je určena žákům základních a středních škol. Účastníci soutěže mají za úkol natočit krátké video (maximálně 5 minut), ve kterém předvedou a vysvětlí nějaký fyzikální (vědecký) pokus nebo jev. Soutěž organizuje společnost ČEZ a nejlepší videa jsou vybírána jak veřejným hlasováním, tak odbornou porotou. Vítězové mohou získat finanční odměny pro své školy. Více na webu www.svetenergie.cz/cz/vim-proc.

Turnaj mladých fyziků

Týmové klání v řešení otevřených fyzikálních úloh. Nejde jen o správnost řešení, ale také schopnost argumentovat a kriticky hodnotit předložená řešení jiných účastníků. Jsou dvě věkové kategorie: středoškoláci a kategorie Junior = mladší žáci, v obou najdete úlohy blízké aplikacím i úsměvné úkoly, mnohdy vycházející z aktuální vědecké problematiky. Řešení jsou otevřená bez omezení použitých metod a prostředků. Očekává se pochopení a vysvětlení klíčových jevů; návrh, stavba a provedení vlastních experimentů; elementární teoretický popis. Soutěží jednotlivci nebo týmy. Více na stránkách soutěže: www.tmfcr.cz.

Soutěže a projekty Evropské vesmírné agentury ESA

Ty jsou zprostředkované českou kanceláří ESERO (European Space Education Resource Office), realizovánou konsorciem vzdělávacích a vědeckých institucí ve složení Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy + Štefánikova hvězdárna + Hvězdárna Ďáblice), Hvězdárna a planetárium Brno, Elixír do škol. Hlavním partnerem je Česká asociace science center.

Veškeré info k těmto aktivitám hledejte na webu www.eserocz.cz

Czech Rocket Challenge 2025 – týmová soutěž určená pro středo- a vysokoškolské studenty (v týmu musí být jeden zletilý, může to být nestudent). V rámci této výzvy týmy navrhují, testují, staví a nakonec odpalují svoji raketu. Nehodnotí se jen dosažená výška, ale i pokročilost a komplexnost rakety, propracovanost reportu apod. Týmy dostanou hotový motor, ale zbytek je už jen na nich. Přihlašovací formulář je zatím nespuštěn, sledujte web.

Expedice Mars – zažij nejdelší simulovanou vesmírnou misi v Evropě! 2.–6. 12. 2024.  Mezinárodní projekt pro mládež ve věku od 13 do 18 let, která se zajímá o přírodní vědy a techniku. Registrace do ročníku 2024: 1.8. – 28. 9. 2024! Registruj se, potvrď mail, prokaž svou motivaci, blýskni se domácí prací (do 28. 9.!), připrav se na misi.

Hack an Exoplanet – astronomický projekt zaměřený na planety mimo Sluneční soustavu. Při realizaci této aktivity dostanou týmy studentů příležitost analyzovat skutečná družicová data, která shromáždil malý kosmický teleskop CHEOPS (CHaracterising ExOPlanet Satellite), a pokusit se „hacknout“ co nejvíce informací o těchto záhadných cizích světech. Aktivita je určena pro týmy studentů ve věku od 14 do 19 let. Týmy si mohou vybrat ze tří různých výzev od začátečnické až po pokročilou úroveň složitosti.  Týmy, které odevzdají své projekty na stránkách ESA Hack an Exoplanet, obdrží certifikát. Výzva je otevřena.

Mise X – trénuj jako astronaut! Vzdělávací program pro mladší děti, maximálně do věku 14 let, zaměřený na poznávání vesmíru, lidského těla a přírodních věd. Děti se během mise stávají astronauty. S pomocí připravených metodik děti procvičují stejné svaly jako jejich skuteční kolegové ve vesmíru a osvojují si dovednosti, které jsou nezbytné pro přežití v kosmu. Mise X ve školním roce 2024/25 startuje ve středu 11. září 2024 a je možné se do ní přihlásit kdykoliv, mise probíhá do května.

Moon Camp Challenge – navrhni základnu ve vesmíru! Žáci od 6 do 19 let v sedmi tvůrčích kategoriích mají za úkol navrhnout a vymodelovat (reálně nebo virtuálně) vesmírnou základnu nebo její součásti. Výzva 2024/25 probíhá 10. 9. 2024 – 28. 4. 2025 a podrobné informace jsou k nalezení na webu mooncampchallenge.org

Astro Pi – pošli svůj kód do vesmíru! Poslat svůj vlastní experiment na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS nikdy nebylo jednodušší. Sedni s kamarády k počítači a naprogramujte spolu experiment, který poběží ve vesmíru na mikropočítačích Astro Pi (Raspberry Pi). Soutěž je rozdělena do dvou věkových a obtížnostních kategorií. První je určená úplným začátečníkům, zabere maximálně jednotky hodin a úkolem je zobrazit na displeji počítače na palubě ISS jednoduchý obrázek. Druhá je určena týmům starších žáků s programovacími zkušenostmi. Určeno žákům / studentům do 19 let.

Climate detectives – prozkoumej s využitím satelitních snímků environmentální problém. Projekt běží od září do května a je určen pro žáky základních a středních škol ve věku8 až 19 let. Žáci utvoří týmy o minimálně 2 členech (maximální počet není omezen) a budou hledat environmentální problém, který prozkoumají především s využití satelitních snímků. Vybraný národní projekt/tým bude reprezentovat Českou republiku na setkání Earth Scientist for a Day v italském ESA-ESRIN v květnu 2025.

CanSat – postav si vlastní satelit! Proměňte plechovku od limonády (Can) na satelit (Sat). Týmy musí vymyslet, navrhnout, postavit a otestovat svůj vlastní satelit. Následně soutěží s týmy z celé republiky. Osmi nejlepším týmům bude CanSat vynesen do vzduchu raketou nebo letadlem a budou se ucházet o titul národního vítěze. Vítězný tým pak bude reprezentovat Českou republiku na celoevropském setkání v technologickém a vývojovém centru ESA-ESTEC v Nizozemsku na akci Space Engineer for a Day 17.–18. června 2025. Velikost týmu: 3–6 členů + mentor, věk členů: 14–19 let.

Logická olympiáda

A samozřejmě nesmíme zapomenout na největší mensovní soutěž – Logickou olympiádu. Ta prověřuje schopnost rychlého uvažování a samostatného a kreativního řešení logických úloh. Základní kolo probíhá online, snadno se tedy do něj soutěžící zapojí doma nebo ve škole. V loňském roce se Logické olympiády zúčastnilo přes 100 000 soutěžících – přidejte se letos mezi ně. Registrace do letošního ročníku je možná do konce září na www.logickaolympiada.cz

Zanechat komentář

− 2 = 6

Mohlo by se vám líbit