O víkendu na přelomu května a června proběhne v Praze větší mezinárodní akce z oblasti deskových her, Mistrovství Evropy ve hře Othello.
Othello patří do skupiny logických abstraktních her, má velmi jednoduchá pravidla, a pokud zrovna nemáte hru doma, není zas až tak složité si ji vyrobit. Desku nakreslíte na papír, ev. použijete šachovnici nebo jinou vhodnou desku z her, které najdete doma. Jako kameny mohou posloužit kostky lega, v nouzi ale svému účelu dokáže posloužit i třeba pár krabic od sušenek, pizzy apod. Kameny je potřeba mít oboustranné – v koupených soupravách jsou bílé a černé, ale cokoliv, co má jinak vypadající rub líc a vejde se na jedno políčko vaší desky, je použitelné.
Othello (často ale pod názvem Reversi) samozřejmě najdete na mnoha herních serverech, např. ZDE nebo ZDE, není tedy problém si hru vyzkoušet i bez desky doma a také bez kreslení a stříhání.
Othello se hraje na desce 8×8 polí s 64 oboustrannými kameny. Do středu desky dáme 2+2 kameny do křížové pozice, následně může černý zahrát první tah. Položí svůj kámen vedle bílého, vytvoří tím tzv. sendvič – řadu, kterou tvoří právě položený kámen, soupeřovy kameny a na konci další vlastní kámen. Soupeř uvnitř sendviče je pak otočen. Položením nového kamene na desku může takových sendvičů vzniknout více a v takovém případě otáčíme více kamenů – vše, co se otočit dá, v přímých a diagonálních směrech. Hra končí, když se zaplní celá deska. Kdo pak má více kamenů svojí barvou nahoře, vyhraje.
Základní strategická pravidla říkají: na začátku otáčet co nejméně, držet střed, držet své kameny propojené a nechodit na pole okolo rohu, dokud je jakákoliv šance hrát jinam. Také nedělat nestabilní okraje, tj. řadu z 5 kamenů na krajích desky. Ovšem správná aplikace těchto pravidel v praxi je při rekreačním hraní výzvou i po 20 letech.
Světová federace sdružuje tisíce hráčů z celého světa a pravidelně pořádá turnaje. Jednou ročně se od roku 1977 koná i mistrovství světa. To se dokonce už jednou uskutečnilo i v Praze, a to v roce 2018. V Othellu, podobně jako v šachu, je výkonnost hráčů sledována pomocí ratingu a i nadcházejí ME má díky tomu mnoho kategorií – TOP hráči, divize I–IV, začátečníky, děti 5–12 let, juniory 13–18, ženy a seniory. V ČR organizujeme sérii GP turnajů, ten nejbližší bude 17. 5. a stejně jako samotné ME bude v Praze, v DDM Praha 2. Přijďte si tedy Othello vyzkoušet. V případě zájmu o účast na ME prosíme hráče o přihlášení na webu Worldothello.com
Startovné pro české hráče – začátečníky bude mnohem nižší než pro profíky z EU, lze počítat s částkou cca 150 korun za dospělého. Těšíme se na vás, v případě zájmu o další informace prosím pište na hana.kotinova@mensa.cz
A úloha na závěr: Koho tipujete na vítěze v této pozici na desce?

Odpověď: Partie vypadá na výhru černého. Bílý má hodně kamenů, ale díky pětkám na horním a levém okraji má černý možnosti získat strany. Pokud teď černý zahraje do oblasti levého horního rohu, bílý má jediný tah, musí hrát do stejné oblasti, černý tam získá rohové pole, z něj se rozšíří na horním i levém okraji a nakonec vyhraje.