Volby do Mensy International (MI) přinesly letos několik novinek:
- Kandidáti byli poprvé zvoleni na tříleté funkční období; dříve to byla funkční období dvouletá.
- Referendum 2020 vedlo k tomu, že členi, kteří zastávali určitý úřad po celá dvě funkční období, už nemohou na stejnou pozici kandidovat znovu; dříve platil pouze zákaz vykonávat stejnou funkci, pokud ona dvě funkční období následovala bezprostředně po sobě.
- Mensa International (MI) již nehradí výdaje vzniklé národním Mensám (NM) v souvislosti s korespondenčním hlasováním; jednotlivé NM stále mohou svým členům poštovní hlasování poskytovat, avšak na náklady dané NM. To vedlo k velkému snížení počtu doručených poštovních hlasovacích lístků.
- Elektronické hlasovací lístky byly poprvé rozesílány centralizovanou agenturou, a nikoli jednotlivými národními Mensami. Seznam oprávněných voličů byl sestaven z databáze MI registrovaných členů na internetových stránkách www.mensa.org a doplněn ve spolupráci s většinou národních Mens.
Výsledkem brexitu bylo, že některé evropské národní Mensy měly problémy s GDPR a neposkytly agentuře se sídlem v Londýně kontaktní údaje členů. To vedlo k tomu, že velký počet členů po celém světě nedostal od agentury hlasovací lístek. Zdá se, že tento problém mělo až 80 % členů jedné velké národní Mensy.
V roce 2021 odevzdalo hlas v mezinárodních volbách pouze 8,87 % členů z centralizovaného seznamu voličů. Doufáme, že se míra účasti v příštích volbách v roce 2024 zvýší a že centralizovaný seznam voličů bude přesnějším vyjádřením celosvětových počtů členů.
Členové, toto je vaše organizace. Kdo bude zvolen, závisí na vaší volbě. Pokud nevolíte, pak se rozhodujete nemít hlas. Pokud jste nemohli hlasovat z interních důvodů, pak musíme změnit okolnosti, které vám zabránily hlasovat.
Průzkum účasti členů, který se konal bezprostředně po zveřejnění výsledků voleb, odhalil některé společné motivy v získaných komentářích. Respondenti v zásadě vnímají tyto problémy:
- Členové ve skutečnosti nevědí, co jednotlivé pozice v ExComm reálně dělají pro Mensu nebo její členy;
- Členové lidi na daných pozicích neznají;
- Nedostatečná informovanost o tom, jaké možnosti/vybavení jsou v rámci MI členům dostupné;
- Nemožnost přístupu k některým možnostem/vybavení;
- Nedostatečná znalost voleb a materiálů;
- Špatná informovanost o volbách a dalších mezinárodních záležitostech, jejich malá viditelnost;
- Upřednostňování využití moderních technologií jako on-line/videodebaty.
Cesta za poznáním a zapojením se do mezinárodních záležitostí začíná tím, že si člen vytvoří profil na nedávno revitalizované stránce www.mensa.org. Jakmile máte profil, máte přístup ke knihovně materiálů a odkazů na mezinárodní SIGy, které vás mohou zajímat.
Vzhledem k tříletým funkčním obdobím mají nově zvolení funkcionáři před začátkem příštích volebních kampaní více prostoru – je čas na skutečnou změnu. Potenciál pro změnu v souladu s moderní praxí je sedět a čekat, až se členové přihlásí dobrovolně, zvednou ruku a projeví se.
Převzato z Mensa World Journal, 11/2021, číslo 106.