Domů Z akcí a projektů Ohlédnutí za EMAGem

Ohlédnutí za EMAGem

Od Tomáš Nováček

Tomáš Blumenstein (hlavní koordinátor, Afterbus)

Tomáš Blumenstein
Tomáš Blumenstein

Když jsem před rokem a půl přišel s myšlenkou organizace EMAGu v Praze, našlo se několik škarohlídů a zlých proroků. O to větší radost jsem měl ze spolupráce se 70 nadšenými dobrovolníky, kteří stáli za přípravou a průběhem celé akce. Můj největší dík ovšem patří koordinátorům jednotlivých sekcí a dalším nejaktivnějším organizátorům, jejichž zodpovědnost a pracovitost byla klíčem k úspěchu EMAGu. A že to bylo úspěšné setkání, ukazují nejen četná poděkování účastníků (představitele MI nevyjímaje), zvýšený zájem českých médií o Mensu a mensovní aktivity, ale rovněž dobrá atmosféra v týmu, která nám vydržela po celou dobu. Ještě jednou děkuji všem organizátorům, bylo mi ctí a potěšením s Vámi spolupracovat.


Hana Kalusová (hlavní koordinátorka financí)

Hana Kalusová
Hana Kalusová

EMAG pro mě byla akce příjemných překvapení – nejenže téměř všichni zaregistrovaní účastníci, a že jich bylo opravdu hodně, přijeli, zaplatili, co si objednali, ale navíc si ještě začali přímo na místě přikupovat další a další věci. Naopak dobrovolníci, také v ohromujícím počtu, se usilovně po celou dobu akce, každý den od rána do večera, tvářili, že je práce děsně baví a samotná je tím pádem nejlepší odměnou.


Hana Studenská (hlavní koordinátorka programu, dále odpovědná za koordinaci místností v konferenčním centru)

Tomáš Blumenstein
Hana Studentská

K EMAGu (ostatně stejně jako k celé Mense) jsem se dostala jen náhodou. Na Leadership Day jsem kývla, že možná s něčím pomůžu, ale v té době jsem měla v hlavě krajské kolo Logické olympiády. Po finále LO mě Tomáš Blumenstein vzal autem přiblížit k Ostravě a během cesty se ptal, co bych na EMAGu chtěla dělat. Odpověděla jsem, že by mě možná bavilo zkoordinovat čas a prostor programu. V té chvíli jsem netušila, co všechno to bude obnášet. Ale zpětně si říkám, že to byla skvělá volba a velice cenná zkušenost. Zařadit přednášku byl někdy docela problém, zvláště u přednášejících cizinců – nekrýt se časově s jejich již naplánovanými events a zároveň vyhovět celkovému schématu programu nebylo snadné, ale vždy se podařilo najít čas vyhovující oběma stranám. Díky perfektní spolupráci v přípravné fázi už byla práce během EMAGu v podstatě zábavou.


Zuzana Poláková (hlavní koordinátorka pro komunikaci, odpovědná za komunikaci vůči účastníkům i vůči Mense International)

Zuzana Poláková
Zuzana Poláková

Já jsem si dobrovolně vybrala, že budu denně psát spousty emailů. Hitparádu dotazů vyhrál tento dotaz od účastníka z USA: „Co je to SIM karta? Psala jsi mi o telefonních a vodafonních kartách – na co jsou používané? Máte u vás internetové kavárny, abych se mohl podívat na své emaily?“ Musím říct, že mě na EMAGu extrémně bavilo poznávat lidi, se kterými jsem si psala. Přímo na EMAGu jsem měla na starosti infostánek, kde bylo od brzkého rána do pozdního večera vždy co dělat. Neustálý proud dotazů o Praze, programu EMAGu i Mense ČR zaměstnával mnoho dobrovolníků, kteří také doprodávali poukázky na ještě nenaplněné akce. Často jsme také museli řešit, kde si opozdilci najdou svou skupinu s průvodcem.“


Pavel Celba (hlavní koordinátor technického zabezpečení, dále průvodce Afterbusu)

Tomáš Blumenstein
Pavel Celba

Krásně se koordinuje technika, když je téměř vše v konferenčním centru k dispozici. Předseda přinese tiskárnu, další člověk pécéčko z práce a všichni ostatní mají své notebooky, které jsou ochotni i zapůjčit … Ale to už bylo „jenom“ finále. I přípravy byly velmi zajímavé a v mnohém poučné. Třeba Zuzka (Poláková – pozn. aut.) předvedla, jak se dá dobrovolnická práce pro Mensu skloubit s rodinou, když lezoucí po čtyřech, na zádech svou malou Kamilku, předčítala 27 připomínek k zatím asi desetibodovému seznamu úkolů. A to nám ještě stihla uvařit oběd. Opravdu nevím, jestli ji takovou službu budu vůbec někdy moci oplatit.

Dalším velkým přínosem pro EMAG byla určitě webová prezentace, jejíž základ je z dílny u Brzusků a na ostatní zbylo už jen naplnění potřebnými daty, informacemi a obrázky. Takový registrační a informační systém nám pochválili i účastníci z USA, a to už je co říci. Ale i taková drobnost jako web dokázala překvapit … Nejvíc zábavy jsem měl, když jsem si stáhl data pro další zpracování. Poučky o krásném univerzálním kódování UTF-8, na které jsem byl připraven, hned vzaly za své, protože se data zkonvertovala (nejméně) dvakrát a jen obyčejná pomlčka vypadala asi takto: „ââ‚““. Nakonec však každý dostal svou jmenovku i osobní program, který si na webu předem připravil. Musím konstatovat, že i přes mé veškeré snažení web stále funguje, a předpokládám, že to tak zůstane nejméně do příštího evropského setkání.

Afterbus se nakonec uskrovnil do dvou aut a díky tomu jsem se vešel i já … Jak tenhle výlet nejlépe popsat? Česká republika v jednom týdnu. Kulturně sportovní stíhací jízda za místními skupinami. Myšlenka i příprava něčeho takového zaslouží obdiv a zvlášť musím poděkovat Věře Čepkové (určitě na to nebyla sama, ale na další „hledače“ trasy si teď nevzpomenu), že opravdu navrhla skvělá místa, z nichž mnohá jsem ještě neviděl. A rozmanitost zážitků byla opravdu velká, protože navštívit během několika dní Karlštejn, lednický zámek, ostravské doly, kutnohorskou kostnici i katedrálu, velkobílovický vinný sklípek, prostějovskou likérku (jako řidiči mi bylo dovoleno pouze přičichnout), Macochu a mnoho dalších míst (viz program na EMAG webu), se mi už jen tak brzy nepodaří. Škoda jen, že jsme kvůli dešti vynechali Prachovské skály.

Bylo by toho ještě mnoho co říci, ale nebudu si uzurpovat tolik prostoru. Pracovat s lidmi, jejichž nápady mají hlavu i patu, jsou promyšlené a není jim co vytknout, bylo a bude pro mne vždy potěšením.

Alena Novotná (PR, tisková konference)

Tomáš Blumenstein
Alena Novotná

Jsem ráda, že EMAG přinesl Mense mnoho pozitivního PR a pomohl informovat o aktivitách Mensy ve prospěch šíření duševní kultury i těch zaměřených na podporu vzdělávání či volnočasových činností nadaných dětí. O setkání i o Mense obecně vyšlo několik článků v médiích s celostátní působností, naleznete je na http://emag.mensa.cz/press/ a na http://www.mensa.cz/mensa/v-mediich/. Během EMAGu se uskutečnila také tisková konference se zástupci národních Mens a Mensy International. O akci informovala tištěná i elektronická média, Tomáš Blumenstein Mensu reprezentoval v rozhovorech v rozhlase a v televizi. Publikované články vyznívaly pozitivně, a proto snad lze říci, že všechny tyto PR aktivity přispěly k šíření dobrého jména Mensy ČR a povědomí společnosti o tom, čím se zabývá. Velkou zásluhu na tom má nová posila PR týmu Eva Stejskalová, proto bych jí ráda tímto poděkovala.


Markéta Erbsová (koordinátorka programové linie exkurze)

Markéta Erbsová
Markéta Erbsová

Poprvé jsem se ve svém městě cítila jako cizinec-turista a to je jeden z nejsilnějších a nejhezčích zážitků, které mi EMAG přinesl. Nepředpokládám, že ještě někdy půjdu po Národní třídě s milým pocitem, kdy nahlížím na Prahu tak trochu jinak. Celá atmosféra se mi moc líbila. Začalo to docela nevinně malou Tour de Pub po Podskalí. Kdyby mě někdo nyní poprosil, abych uskutečnila ochutnávky piv pro 170 lidí, šla bych do toho znovu i se svou sestrou Evou a všemi dobrovolníky, kteří nám nesmírně pomohli. Všechny akce potřebovaly svého dobrovolníka, a pokud mám napsat něco málo k exkurzím, ty je potřebovaly o to více. Myslím, že ještě po měsíci bych vyjmenovala všechny exkurze a přiřadila k nim jméno doprovodu, zda platí na pokladně nebo ne, jestli má někoho kontaktovat, zajištěné tlumočení / vlastní předkladatel, jízdenky … a to hlavní – v kolik skupinka vyráží z Novotného lávky. Po návratu skupinky mě vždy zajímalo, jaké to bylo a co viděli. Myslím, že všichni byli spokojeni, a to mě velmi těší. Snad jen – nevíte-li, kam v Praze zajít, co je v rekonstrukci, zkrátka co s načatým víkendem, napište mi (marketa.erbsova@mensa.cz), Prahu mám vcelku dobře zmáklou.

V rámci EMAGu proběhlo 24 exkurzí. Místa jako tunel Blanka, Štefánikova hvězdárna na Petříně, Česká národní banka, elektrárna Temelín, automobilka TPCA, Národní muzeum, sídlo senátu, botanická i zoologická zahrada, ale i exkurze v pivovaru u Fleků spojená s ochutnávkou a obědem ve zdejší vyhlášené restauraci nenechaly účastníky chladnými. Zájem o exkurze byl obrovský, většinou bohužel z provozních důvodů limitovaný tím, kolik účastníků jsme na ně mohli vzít. Počet účastníků se tedy většinou pohyboval kolem 30. Speciální péči průvodkyně, kterou měl pouze sám pro sebe, si užil jediný účastník exkurze do Náprstkova muzea.

V programové linii soutěží, kterou měla na starosti Patricie Řeháčková a která zahrnovala 9 testů a 1 hru, si účastníci změřili síly např. ve vědomostním testu, testu matematických schopností, testu obecných znalostí nebo testu ze zeměpisu. Nejrozsáhlejší soutěží co do počtu přihlášených, místa konání i délky trvání byla čtyři hodiny trvající hra „Fantom“, zkrácená a cizincům přizpůsobená verze Fantoma, který se hrál na podzimním celostátním setkání Mensy v Praze v roce 2007.

Soutěžící si při plnění úkolů měli možnost prohlédnout a vychutnat atmosféru uliček Starého Města. Celkový vítěz programové linie soutěží získal zájezd do Dominikánské republiky sponzorovaný firmou Caribissimo. Patricie k soutěžím řekla: „Do poslední chvíle byli v soutěžní části dva favorité, a to Daria (Německo) a Jayram (Malajsie), před jejichž znalostmi smekám. Bylo to dost napínavé, zvlášť například okamžiky, kdy soutěžící vyrazili na trasu s mapou, ale bez rozhodujících údajů, takže organizační tým měl vlastní malou bojovku co nejdříve týmy odchytit a podklady dodat. Také já jsem měla stres do poslední chvíle, výsledky byly velmi těsné, a vzhledem k tomu, že 1. místo byl zájezd do Karibiku a 2. místo tričko, musela jsem se snažit, aby hodnocení bylo co nejspravedlivější.“ K vítězství blahopřejeme Darii-Maret Geller z Německa.

Petr Mazal (koordinátor dobrovolníků)

Tomáš Blumenstein
Petr Mazal

Na slavnostním zahájení EMAGu v Tyršově domě uvedla jedna z amerických delegátek, že se už po třech měsících členství v Mense dostala k organizování velkého mensovního setkání. Takové věci se stávají. Já jsem se ke svému účinkování na EMAGu dostal po necelých pěti měsících v Mense. Neznal jsem téměř nikoho – o úrovni mých neznalostí svědčí mj. telefonát p. Kristianu Svobodovi s prosbou o výpomoc na infostánku (p. Svoboda mě zdvořile vyslechnul a vysvětlil mi, že na infostánku zřejmě ne) – a měl jsem pouze matnou představu o tom, co mě očekává. Byl jsem ujišťován, že atmosféra na podobných mensovních akcích bývá báječná, že všichni jsou ochotní, přesto jsem však na EMAG přijížděl s pocitem nejistoty – šlo o moje první velké mensovní setkání – ale i s pocitem naděje, že většina dobrovolníků, které jsem kontaktoval předem, přijede a pomůže. A oni nezklamali. Dobrovolnice a dobrovolníci zvládli vše. Od úvodního stěhování materiálu na Novotného lávku přes úpravu dvěstěsedmnáctky (hlavní konferenční místnosti) i dalších místností až po přípravu materiálů pro jednotlivé účastníky. Zvládli i úvodní středeční nápor při registraci na infostánku, jakož i následné hodiny služeb, během kterých byli (spíše byly) vždy ochotni pomoci delegátům, poradit cestu, najít nejbližší bankomat či bazén nebo nabídnout něco u stánků You can take / You can buy. Zvládli vše, hry i průběžné zásobování účastníků kofeinem, teinem a jiným občerstvením. Brzy jsem dával zapravdu tvrzení o výborné atmosféře, snad nikdo z dobrovolníků nebral svoji pomoc jako pouhou povinnost; ochota, vystupování, úsměvy a třeba i večerní dotazy, zda mají přijít pomoci ještě další den, mě přesvědčily, že je tomu jinak, že mensovní dobrovolník má opravdu dobrou vůli pomoci. A v této atmosféře jsme dospěli až do finále – úklid, loučení … a vzpomínky … a něco, co jedna z německých účastnic v následných ohlasech označila jako „hangover“, taková kocovina z Mensy. Jsem rád, že jsem se mohl EMAGu zúčastnit, poznat řadu výborných lidí a být součástí týmu, který celou akci zajišťoval. Mám radost, že mohu dobrovolníkům ještě jednou poděkovat za vše, čím přispěli, a ujistit je, že s nimi se už organizování případných dalších EMAGů nebojím.

Zuzana Šimková (koordinátorka lokálních akcí, dále odpovědná za komunikaci s partnery)

Tomáš Blumenstein
Zuzana Šimková

O prohlídky Prahy byl dle očekávání velký zájem, do svého programu je zařadil téměř každý účastník, někteří stihli i více vycházek. Vypravili jsme celkem 28 skupin po 20 až 35 účastnících, které provázely zkušené paní průvodkyně. Praha potvrdila všechny svoje přívlastky, na které jsme účastníky lákali – srdce Evropy, Matka měst, Praha stověžatá, romantická, magická, kulturní … Dle očekávání byli účastníci z památek města pražského nadšeni; jediné, na co si stěžovali, byla typická nemoc turistů, tedy bolavé nohy – všechny prohlídky byly kromě dopravy na místo určení (převážně tramvají) dále již pěší. No, chtěli jsme účastníkům z Prahy ukázat co nejvíce! Dále jsem organizovala koncert vážné hudby, který jsme otevřeli i pro české mensany. Zúčastnilo se 105 posluchačů, kteří naplnili celý kostel sv. Martina ve zdi s výbornou akustikou a vyslechli díla světových i českých klasiků v podání kvarteta hudebníků České filharmonie. Ve spolupráci s partnery EMAGu jsme dále nabídli další příznivé ceny a speciální vstupné. O těchto nabídkách jsme vás průběžně informovali. Práce několik měsíců předem i v průběhu akce samotné bylo hodně, ale to platí asi pro všechny organizační týmy ze všech pořádajících zemí. Potvrdil mi to i Mathias z pořádajícího týmu z Kolína před dvěma lety, ten si letošní EMAG, který pořádat nemusel, vyloženě užíval a doporučoval mi to také, takže možná příští rok v Metzu? 🙂 I když z pohledu organizátora, tlumočníka a účastníka zároveň … s pusou plnou čokoládových pralinek v „muzeu čokolády“ to byla akce úplně parádní!! 🙂 A veselá historka z natáčení? Při jedné z exkurzí jsme hledali ztraceného účastníka, který na nás dle zoufalého telefonátu z centra na Novotného lávce prý čeká pod orlojem! Takže jsem v davu vyhlížejícím smrťáka a apoštoly v 11 hodin dopoledne měla asi dvě minuty na to, abych ho našla. Nevěděla jsem, jak vypadá, a ostatní účastníci mezitím již svižně odcházeli Celetnou. Co se dalo dělat, stoupla jsem si přímo pod orloj a divoce mávala kartičkou EMAGu, úplně jako blázen … ale kolegové, s tou bílou šňůrou to byl výborný nápad!! Účastník si exkurzi nakonec moc užil.

V průběhu EMAGu jsme v rámci krátkých rozhovorů zpovídali účastníky do denního newslettru, který připravovala Jitka Nováková, a moc mne těší pochvala Majky Svoreňové z Mensy Slovensko. Vyjádřila se, že pražský EMAG je dobrou organizací porovnatelný s oslavami 50. výročí Mensy International v roce 1996 v Londýně, kterého se také zúčastnila. Ještě jednou bychom rádi poděkovali členům Mensy, kteří v přípravách i v průběhu EMAGu pomáhali.

Pokud byste se rádi zúčastnili dalšího ročníku EMAGu, tak příští léto štafetový kolík pořádání této velké celoevropské akce přebírá Mensa Francie a organizátoři jako hlavní témata ohlásili jídlo, víno a lidská práva. Setkání se bude konat od 3. do 7. srpna 2011 v univerzitním areálu městečka Metz proslaveného zejména nádhernou katedrálou, ale i promenádou, zahradami, prostě francouzským savoir-vivre! (uměním žít).

Autor: Autor: různí autoři

Zanechat komentář

3 × 3 =

Mohlo by se vám líbit