Domů Z akcí a projektů Návštěva Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR

Návštěva Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR

Od Tomáš Nováček

V laboratoři magnetické rezonance jsme si vyzkoušeli silný elektromagnet, v alobalové kuličce je zabalena jen dvacetikoruna, a přesto s tím bojujeme.

Ukázka z dílny elektronové litografie. Tuto speciální technologii najdete například na ochranných prvcích bankovek, tiketů a samolepicích známek.

Nahlédnutí do mikrosvěta rostlin, živočichů a materiálů prostřednictvím výkonného rastrovacího elektronového mikroskopu.

Kapalný dusík se využívá v řadě kryogenních procesů, při nichž je třeba udržet prostředí při značně nízké teplotě.

Supravodivá levitace funguje na principu elektromagnetické indukce a nulového měrného odporu supravodiče, tedy potlačení tepelných ztrát v supravodiči.

Povídání o svařování elektronovým svazkem. Technologie využívá kinetickou energii fokusovaného svazku elektronů, který se při dopadu přeměnění v teplo.

Ve speciálním přístroji je vložen kus zinkového plechu, na který se tzv. gravíruje společné foto skupinky mensanů.

Přesvědčili jsme se, že i s malým laserem se dá zahrát velké divadlo. Po řadě efektních odrazů, rozptýlení a spojení je veden zahnutým proudem vody.

Laserový robot má dosah 1,6 m, přesnost méně než 0,1 mm, výkon laseru 2 kW, vlnovou délku 1,06 mikrometru, umí laserem svařovat, vypalovat i dělit, a to proklatě rychle.

Součástí návštěvy bylo i zhlédnutí ukázky fyzikálního divadla ÚDiF. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že stíny mohou být i krásně barevné.

 Až do úplného konce nás, jak sami vidíte, zůstalo stále mnoho.

Celkově se akce velmi vydařila, přispěla k tomu nejen hojná účast mensanů, ale hlavně profesionální přístup pracovníků ÚPT AV ČR, kterým bychom chtěli touto cestou srdečně poděkovat, zejména pak paní Ing. Pavle Schieblové, všem našim trpělivým průvodcům, zástupcům jednotlivých laboratoří ústavu a také oběma zástupcům fyzikálního divadla ÚDiF.

Kam dál?
www.isibrno.cz

www.udif.cz

facebook.com/DivadloFyzikyUDiF


Co jsme se dozvěděli o elektronové litografii?

https://goo.gl/cBgyff

Autor: Stanislav Wolf

Zanechat komentář

1 + 5 =

Mohlo by se vám líbit