Domů Mensovní zprávy Josef Průša převzal Čestné uznání

Josef Průša převzal Čestné uznání

Od Zuzana Šimková

U příležitosti exkurze do firmy Prusa Research a.s., společnosti založené Josefem Průšou, jedním z hlavních vývojářů RepRap, jsme měli možnost krátkého osobního setkání přímo s panem Průšou. Tu jsme využili k předání ocenění Čestné uznání Mensy České republiky, které mu na základě hlasování svých členů Mensa ČR udělila v roce 2021.

Pan Průša si ocenění velmi váží, měl z něj velkou radost a předáváme pozdravy od něj do Mensy.

Na začátku prosince proběhla ve Fakultní nemocnici Motol přednáška pana prof. Zámečníka na téma „Proč má smysl rozumět biologii nádorového růstu?“ za účasti asi 60 mensanů a hostů.

Prof. MUDr. Josef Zámečník, Ph.D., je přednostou Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN Motol. Na lékařské fakultě byl studenty několikrát zvolen učitelem roku. O tom, že je výborným prezentujícím a velmi charismatickým a vtipným člověkem, jsme měli možnost se přesvědčit i na přednášce. Prof. Zámečník je autorem více než 100 odborných publikací a spoluautorem mezinárodní učebnice neuropatologie vydané v Cambridge University Press, členem prestižních tuzemských i zahraničních odborných organizací a vědeckých rad. K těmto oceněním Mensa přidala diplom za duševní přínos pro společnost, který pan profesor převzal na letošní valné hromadě Mensy na Máchově jezeře, kde byl naším hostem.

Na březen 2023, pokud okolnosti dovolí, máme přislíbenou přednášku pana prof. PhDr. Martina Hilského, CSc., dr. h. c., MBE, který je profesor emeritus anglické literatury, překladatel, shakespearolog a držitel mnoha ocenění za literární práci. V náhradním termínu předání pan profesor převezme Čestné uznání Mensy České republiky za rok 2022.

O Prusa Research

Prusa Research založil roku 2012 Josef Průša, český kutil, vynálezce a investor – a nyní jeden z nejznámějších lidí v oblasti 3D tisku.

Josef se o 3D tiskárny začal zajímat při nástupu na Vysokou školu ekonomickou – tedy v roce 2009. Tehdy považoval 3D tisk za pouhé hobby, přestože ho nová technologie fascinovala – především tím, jak lze tyto stroje dále vylepšovat. Později se přidal k open-source projektu RepRap.

Začátky byly hodně skromné. Žádní investoři, žádné kampaně na Kickstarteru. Ale Josef měl plán (a taky obrovskou zásobu krabic na pizzu, do kterých s bratrem Michalem balili součástky na tiskárny a posílali je z malé sklepní dílny do celého světa). Posílalo se jen pár zásilek týdně, ale i tak to bylo správné dobrodružství!

V průběhu času se design Prusa i3 stal jednou z nejpopulárnějších konstrukcí pro FDM 3D tiskárny – a objevuje se v mnoha úpravách po celém světě, protože je mimo jiné stále open-source.

Momentálně v Prusa Research pracuje přes 700 lidí a měsíčně rozešlou přes 9 000 tiskáren do celého světa. Stali se nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě (Deloitte 2018) s růstem 17 118 % za poslední čtyři roky a obsadili první místo v kategorii Deloitte BIG 5 s tempem růstu 4 527 %!

Ale i když se Prusa Research může pochlubit takhle světovými čísly, pravda je taková, že když přijdete do jejich prostor, máte pocit, jako byste vstoupili do garáže nějakého vášnivého kutila. Ta garáž má osm pater – vyvíjejí si tam vlastní hardware a software, vynalézají, vylepšují, testují, experimentují…

Navíc zůstávají věrni svým kořenům – 3D tiskárny Original Prusa i3 vyhrávají ocenění po celém světě, ale stále jsou open-source a velká část jejich dílů je stále tištěná na dalších 3D tiskárnách – proto také mají přímo v budově společnosti i „Farmu“, obří místnost, kde více než 600 tiskáren tiskne díly na další stroje. (zdroj)

Zanechat komentář

+ 49 = 53

Mohlo by se vám líbit