Dobré dopoledne,
náš básnický tým se rozhodl pominout vlastní básnické dílo Mistra, neboť ho považujeme za natolik známé, řekl bych přímo profláklé, že jeho další připomínání zasvěceným by bylo svážením uhlí do dolů a nezasvěceným by pointa stejně unikla. Zaměřili jsme se tedy na méně známou oblast, a to Cimrmanův přínos sborové recitaci. Vzhledem k omezenému časovému prostoru tohoto semináře se omezíme pouze na doložená fakta. Prosím kolegu Vantucha.
Děkuji za slovo. Již 28. října 1909 zakládá Cimrman „Český spolek recitační“ (ve zkratce ČSR). Dokládá to zmínka v dopise Václava Jebavého nakladateli Schiftelovi, který je uložen v archivu Památníku českého písemnictví pod evidenčním číslem D-27-447/IIA-VJ345521/B s přílohou D-27-3P1, kde se píše (cituji): „… on o tom (myšleno ČSR) Jarek (myšlen samozřejmě Cimrman) psal i Garikovi, ale ten mu odpověděl, že je to uspěchané a že s takovým haraburdím by ho vyhodil i Kramář …“ (konec citace)
Přesto Cimrman začal pracovat na velké poemě o českém národu určené právě pro sborovou recitaci. V papírnictví Hübner a Kokoschka na třídě Franze Josefa ve Vodňanech zakoupil jeden sešit formátu A3 v tvrdých deskách o 64 listech. Toto dokládá zápis v archivační knize c. k. finančního úřadu ve Vodňanech – kniha 1909/III/576/příloha77B3 k č. j. 85-0744-247. Cimrman sešit nadepsal „Mým Čechům“ a stejným inkoustem popsal i první stránku.
Děkuji za pozornost. S dalším osudem sešitu vás seznámí kolegyně.
Dobrý den! Toho roku bohužel napadl první sníh velice brzo, a to již 1. listopadu, jak dokládá zápis v kronice Vodňan (cituji): „… dnes (myšleno tedy 1. listopadu) přišel první sníh. C. k. silničáři ráno zaspali, neb jim přes noc zmrzla c. k. sůl. Díky tomu došlo ke zpoždění c. k. pekařského vozu mistra c. k. Viléma a město bylo celé dopoledne bez pečiva …“ A tak dále a tak dále a tak dále.
Cimrman tak přerušil práce na básnické poemě, věnoval se společensky prospěšnější myšlence sněžného pluhu a ke sborové recitaci se již nevrátil.
Děkuji kolegům za fundované slovo. Pro vaši přesnější představu jsme celé torzo nastudovali a nyní se vám je pokusíme reprodukovat.
Torzo poemy Járy da Cimrmana „Mým Čechům“
Velké Losiny 9. května 2009, Dirigent + sbor – ladění hlasů na „A“
Sbor: Jdou Češi jdou
svou cestou svou
Hlas A: Josef
Hlas B: Marie
Hlas A: Jan
Hlas B: Barbora
Hlas A: Vilém
Hlas B: Anežka
Hlas A: Rudolf
Hlas B: Milada
Hlas A: Václav
Hlas B: Božena
Hlas A: František
Hlas B: Alžběta
Hlas A: Oldřich
Hlas B: Tonička
Hlas A: Karel
Hlas B: Eliška
Sbor: Jdou Češi jdou
svou cestou svou
Hlas C: rakousko-uherskou
Sbor + Hlasy A a B současně
Hlas C: vždy zakončí dvojverší sboru