Stoj i sed jsou tělu nepříznivé tím, že jsou to polohy tzv. statické, kdy tělo minimálně mění polohu a tím zhoršuje prokrvení pracujících svalů, přívod živin i odvod zplodin. Správný, tzv. korigovaný stoj by měl být symetrický na obou nohách, s uvolněnými koleny, s volně spuštěnými pažemi, s bradou „přitaženou“ ke krku (trojúhelník dolní čelisti zůstává vodorovně), viz obrázek. Měli byste cítit, že „se něco děje“ v oblasti mezi lopatkami a v oblasti břišních svalů. Doporučuji na začátku zkoušet před zrcadlem.
Korigovaný sed má podobné zásady: brada přitažená ke krku, ramena volně spuštěná, dolní končetiny s 90° nebo větším úhlem v kyčlích a kolenou, sed na rovné nebo lehce dopředu skloněné ploše. Zešikmení plochy lze zajistit buď speciální židlí s možností nastavení úhlu sedací plochy, klínem (nafukovacím, molitanovým…) nebo částečně nafouknutým overballem (míčkem cca 20 cm v průměru, který je k dostání ve zdravotnických potřebách nebo ve sportovních obchodech). Sezení na míči nebo na klekačce přestavuje další možnosti úpravy sedu, měli bychom je ale používat jen jako alternativu sedu na vystřídání (po zhruba 20 až 60 minutách.), viz obrázek. Nikdo samozřejmě nevydrží ve správném sedu trvale, krátkodobé ochabnutí nevadí, pokud si po chvíli připomeneme (nebo nám něco připomene), že bychom měli opět sed opravit. Jako „připomínadla“ doporučuji zvolit cokoli, co se vám opakuje alespoň 3krát za hodinu (došlý email, telefonát od šéfa, klient s brýlemi a spousta dalších možnosti podle rozmanitostí podmínek konkrétního jedince) Další alternativou mohou být různé upomínací počítačové prográmky anebo samolepky, jimiž polepíte své pracoviště s myšlenkou „vidím samolepku, narovnám se!“ (druh připomíndla zvolte podle toho, jak moc se vám chce vysvětlovat, proč je tam vlastně máte J).
Výška pracovní plochy je různá podle činnosti: pro psaní rukou je výš – horní končetiny jsou položeny celým předloktím na stole zhruba v poloze rovnoramenného trojúhelníku s tupým úhlem ve vrcholu před vámi. Při práci na PC by měla být ramena volně spuštěná, paže podél těla, v lokti úhel 90 nebo o něco málo více stupňů, předloktí nejlépe opřená o područky (není nezbytnou podmínkou), zápěstí rovná (lze podložit umělohmotnou nebo gelovou podložkou). V této výši musí být jak klávesnice, tak myš!!, event. jiné zařízení, se kterým pracujeme déle než 15až20 min. Obrazovka má být horní třetinou ve výši zraku, ve vzdálenosti, která nenamáhá oči a ve které snadno udržíme správný sed. Doporučováno je alespoň 50 cm, ale častější chybou je naopak příliš vzdálený monitor, aby se na stůl před něj vešla nejrůznější lejstra. Z uvedeného je zřejmé, že u notebooku nelze zaujmout správný sed, proto doporučuji pořídit si alespoň přídatnou klávesnici, viz obrázek.
Žádná déletrvající nebo opakovaná činnost by se neměla provádět rotací trupu, lépe otáčet se celou židlí.
Stihli jsme toho probrat více, než obsahuje toto stručné shrnutí, přesto jsme popovídali jen o základech zásad správného použití vlastního těla. Bude-li zájem, mohu uspořádat další díl, proto prosím na intranetu napište, co by vás zajímalo. Všem příchozím děkuji za pěknou atmosféru, bylo osvěžující promlouvat k lidem, kteří mají zájem.