Domů Bystřílna Bystřílna: Kočky na rozcestí

Bystřílna: Kočky na rozcestí

Od Beatrix the Mischievous
Překlad: HOnza Koudelka

Procházíte lesem a dojdete na rozcestí, odkud dále pokračují čtyři cesty. Na jedné je tekutý písek, druhá má nestabilní podloží, které se pod vámi propadne (ale nepropadne se pod kočkou), třetí ovládají teritoriální vlci a poslední vede ven z lesa a jako jediná je pro vás bezpečná. Nevíte, která cesta je která, ale naštěstí jsou tu čtyři přátelské kočky, které se vám rozhodly pomoci.

Všechny čtyři kočky umějí vydávat tři různé zvuky: mňoukat, vrnět a syčet. Každý z nich může znamenat „ano“, „ne“ nebo „nevím“. Nevíte, který zvuk znamená kterou odpověď, to musíte zjistit z kontextu. Naštěstí ale všechny kočky mluví stejným jazykem, takže stejný zvuk znamená stejnou odpověď bez ohledu na to, která kočka ho vydala.

Každá z koček ale má jiné dovednosti a vrtochy:

Jedna kočka je geoložka.

  • Geoložka ví, na které cestě je nestabilní podloží a na které tekutý písek.
  • Geoložka bude lhát, když se jí zeptáš, zda je geoložka. Místo toho se bude vydávat za knihovnici, protože si myslí si, že geologie je hloupý obor, a stydí se svou profesi přiznat.
  • Pokud geoložce položíš otázku, která se opírá o její povolání (například „pokud jsi geoložka […]“ nebo „pokud jsi knihovnice […]“), pak odpoví, jako by byla knihovnicí.
  • Geoložka ví o geologických nebezpečích pro kočky i lidi, ale neví nic o vlčí stezce ani bezpečné cestě.
  • Geoložka ví, která kočka je průzkumnice a že žádná ze zbývajících dvou koček průzkumnice není.
  • Pokud je Geoložka dotázána, zda je konkrétní kočka obyčejná, odpoví vždy „ano“, ledaže se zeptáte na průzkumnici, pak odpoví „ne“.

Jedna kočka je průzkumnice.

  • Průzkumnice ví, které cesty jsou pro kočky bezpečné, a které ne, ale nedokáže rozlišit mezi bezpečnou cestou a cestou s nestabilním podložím, protože ta je pro kočky také bezpečná. Také si nepamatuje, jaké nebezpečí (tekutý písek nebo vlci) bylo na které z cest nebezpečných pro kočky.
  • Průzkumnice odpoví „nevím“ na jakoukoli otázku, která obsahuje hypotetické situace (například „Kdybych…“ nebo „Kdybys…“), a také na jakoukoli otázku, která obsahuje více než jeden logický operátor (X nebo Y nebo Z, (X a Y) nebo Z, (A xor (B a ne C)) atd.), přičemž za logický operátor se považují ne, nebo, a, výlučné nebo či podobné (jako například jiná logická hradla). Dává totiž přednost zkoumání před luštěním složitých rébusů. Otázky s maximálně jedním logickým operátorem (například „A a B“, „X nebo Y“, „A xor B“, „ne Z“ atd.) jsou ale pro kočku-průzkumnici dostatečně jednoduché, aby je zodpověděla.
  • Průzkumnice ví, která kočka je knihovnicí a že zbylé dvě kočky knihovnicemi nejsou.

 Jedna je obyčejná kočka.

  • Obyčejná kočka nerozumí anglicky a při položení otázky vydá náhodný zvuk. Je tu pouze pro emocionální podporu a chce se ujistit, že se příliš nestresujete při hledání bezpečné cesty.
  • Obyčejná kočka vždy zasyčí, pokud je otázka doprovázena gestem směrem k cestě s vlky, bez ohledu na obsah otázky.
  • Obyčejná kočka bude vždy vrnět, pokud je otázka doprovázena gestem směrem ke kočce-geoložce, opět bez ohledu na obsah otázky, kromě případu, kdy předchozí otázka adresovaná obyčejné kočce byla doprovázená gestem směrem k vlčí stezce, v takovém případě zasyčí.
  • Ve všech případech kromě dvou výše uvedených se zvuky obyčejné kočky neřídí žádným rozeznatelným vzorcem, takže se nemůžete spolehnout na to, že se nebudou opakovat nebo že nebudou odpovídat tomu, co byste očekávali od zbylých koček.

Jedna kočka je knihovnice.

  • Knihovnice ví, která kočka je obyčejná, a ví, že obě zbylé kočky nejsou obyčejné. Neví ale, která z nich je geoložka a která průzkumnice.
  • Knihovnice vždy řekne „ano“ místo „nevím“, protože je příliš úzkostlivá na to, aby přiznala, že něco neví.
  • Knihovnice zná dovednosti a vrtochy všech ostatních koček.

Každá kočka zná své dovednosti a vrtochy, ale nezná (s výjimkou knihovnice) dovednosti a vrtochy zbylých koček (pokud není uvedeno jinak). Všechny kočky dokáží správně odpovědět na jakoukoli uzavřenou otázku (otázku typu ano/ne), kterou jim položíte, na základě informací, které mají k dispozici.

Jakou nejkratší posloupností otázek s naprostou jistotou určíte bezpečnou cestu? Každá otázka smí být adresována pouze jedné kočce a může na ni odpovědět právě jedna kočka. Otázky se ale mohou opakovat, např. položení stejné otázky všem čtyřem kočkám se počítá jako čtyři otázky. Každá otázka může být doprovázena gestem směrem k jiné kočce nebo cestě.

Zdroj

Zanechat komentář

27 + = 31
Powered by MathCaptcha

Mohlo by se vám líbit