Domů Inteligence a vzdělávání Badatelská inspirace XI: Hra světla a tmy

Badatelská inspirace XI: Hra světla a tmy

Od Kateřina Vágnerová

Světlo a stín patří neodmyslitelně k sobě, známe je důvěrně ze svých životů. Můžete je využít k neobvyklému badatelství, které bude rozvíjet tvořivost i logické myšlení. Toto badatelství jsme v klubu vyzkoušeli v soutěži Pohár vědy a přinášíme vám tipy na zajímavé úkoly.

Teoretický základ

Světlo se šíří přímočaře, dokud nenarazí na překážku. Předměty, které světlo nepropouštějí, vytvářejí za sebou stín. Pokud světlo dopadá pouze z jednoho zdroje, stín má ostré okraje. Pokud jsou zdroje světla vícečetné nebo svazek rozptýlený, mohou vznikat polostíny, kde se světlo a stín částečně překrývají a teprve plocha neosvětlená žádným zdrojem je stín.

Někdy si můžeme všimnout, že okraje osvětlených ploch mají jinou barvu než zdroj světla. Tento jev vzniká kvůli lomu světla a jeho rozkladu na různé vlnové délky. Stejný jev známe z přírody při západu slunce, kdy se červené a oranžové odstíny zdají výraznější, protože kratší modré vlnové délky se rozptylují více.

Zkoumání stínů kolem nás

Zkoumejte, jaké stíny vznikají posvícením na různé předměty kolem vás z různých směrů.

Vezměte si kruhový předmět (talířek) a posviťte na něj směrem na stěnu. Sledujte, jak se jeho stín mění. Je stín kruhu také kruh? Jaké další tvary může jeho stín mít?

Vyzkoušejte, jak se mění velikost stínu podle vzdálenosti mezi předmětem a zdrojem světla. Pravděpodobně lehce dokážete udělat větší stín, než je samotný předmět, ale můžete vyrobit i stín menší?

Tvoření vlastních stínů

Zkuste se postavit tak, aby váš stín připomínal zajímavý tvar. Použijte ruce nebo celé tělo k vytváření siluet. Experimentujte i s předměty.

Na internetu najdete mnoho návodů na tvorbu zajímavých stínových obrázků pomocí svých rukou.

Zkoumání stínů z různých zdrojů

Použijte dvě nebo více baterek a sledujte, co se stane se stínem jednoho předmětu.

Zanechat komentář

+ 58 = 62

Mohlo by se vám líbit