Domů Věda a rozhovory Matematik Vojtěch Jarník

Matematik Vojtěch Jarník

Od Tomáš Nováček

Vojtěch Jarník vystudoval matematiku a fyziku na Filosofické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity (dnešní Univerzita Karlova). Od roku 1921 učil na nově založené Přírodovědecké fakultě, kde byl od roku 1925 docentem a od roku 1935 profesorem. V letech 1947–1948 byl děkanem Přírodovědecké fakulty. Byl jedním ze zakladatelů Československé akademie věd a v letech 1952–1955 byl předsedou její matematicko-fyzikální sekce. Za své mimořádné vědecké výsledky obdržel v roce 1952 státní cenu.

Profesor Jarník za svůj život napsal 90 vědeckých článků. V nich se věnoval převážně teorii diofantických aproximací (oblast teorie čísel), reálným funkcím a teorii mřížových bodů.

Jako ukázku problému z teorie mřížových bodů se podívejme na obrázek 1. Mějme kruh se středem v počátku a poloměrem r. Označme P(r) počet všech mřížových bodů s celočíselnými souřadnicemi, které leží uvnitř kruhu. (V našem případě je P(r) = 37.) Úkolem je určit, jak moc se počet P(r) může lišit od hodnoty π r2.

Jarníkovy učebnice diferenciálního a integrálního počtu vychovaly už několik generací matematiků. Od prvního vydání těchto kvalitních učebnic uplyne v roce 2015 už šedesát let. Dodnes se z nich studenti matematiky učí.

Po tomto významném českém matematikovi je pojmenována Mezinárodní matematická soutěž Vojtěcha Jarníka, která je každoročně pořádána Ostravskou univerzitou v Ostravě. Soutěž je určena pro vysokoškolské studenty a sjíždějí se na ni soutěžící z celé Evropy. Letos na konci března proběhne už její 25. ročník. Soutěžící řeší v průběhu čtyř hodin čtyři úlohy, které jsou pečlivě vybrány porotou. Druhý den odpoledne je pak slavnostní zakončení, na němž jsou vyhlášeni nejlepší soutěžící. Ve volném čase je pro soutěžící připraven doprovodný program. Více informací o soutěži, případně registrační formulář je možné nalézt na webových stránkách http://vjimc.osu.cz.

Pro představu uvádíme jednu z úloh, kterou soutěžící řešili před dvěma lety. Nalezněte všechna kladná celá čísla, pro která existuje kladné celé číslo takové, že desítkový zápis čísla začíná a končí stejnou číslicí.

Zdroje

· Novák, Břetislav (editor). Life and work of Vojtěch Jarník. Prometheus 1999. http://dml.cz/handle/10338.dmlcz/402236

· Wikipedia

Zanechat komentář

4 × 1 =

Mohlo by se vám líbit