Domů Z akcí a projektů Mistrovství světa v sudoku

Mistrovství světa v sudoku

Od Jan Zvěřina

Začalo to v New Yorku a pokračovalo v Brně

Začátkem listopadu proběhlo v Praze Mistrovství světa v řešení sudoku a logických úloh. O cenné kovy přijelo bojovat 329 hráčů z 33 zemí světa, což představuje nejvyšší účast v historii světových šampionátů, které se konají každý rok pod hlavičkou Světové hádankářské federace (WPF).

Poprvé se logici sešli v roce 1992 v New Yorku a o rok později šampionát zavítal do Brna, kde Češi získali hned dvě zlaté medaile. Uspěli jsme nejen v soutěži jednotlivců, ale i mezi týmy – Robert Babilon se stal mistrem světa a naši dominanci podtrhl bronzovou medailí Pavel Kalhous.
Češi se řadí mezi světovou špičku od úplného začátku i proto, že jako milovníci křížovek již dlouho budovali síť křížovkářských kroužků a turnajů. Jakmile se začátkem 90. let začalo soutěžit v logice, stačilo jen ke křížovkářským turnajům zařadit soutěže v logice a v široké základně hráčů nebylo obtížné nalézt talenty, které se velmi rychle zařadily mezi světovou špičku.
Zlatá éra české logiky pokračovala několik dalších let, Babilon se stal mistrem světa i v roce 1996 v Arnhemu. V soutěži družstev stanuli Češi na nejvyšším stupínku ještě dvakrát (1994 a 1997).
V roce 2001 bylo dějištěm šampionátu opět Brno. Tentokrát se Češi museli spokojit se stříbrem, jak v týmové soutěži, tak i v soutěži jednotlivců, kde jediným přemožitelem Roberta Babilona byl Němec Ulrich Voigt, jenž má v současnosti ve své sbírce 11 titulů mistra světa, a navíc z každého mistrovství v posledních 19 letech přivezl medaili.

Na scénu vstupuje sudoku

V roce 2005 zažilo obrovskou vlnu popularity sudoku, během krátké doby začalo vycházet snad ve všech novinách. Sudoku ale nebylo úplnou novinkou, Američan Howard Garns ho vynalezl již v roce 1979 a publikoval pod názvem „Number Place“ (umístění čísel). V roce 1986 začala tuto logickou úlohu vydávat japonská společnost Nikoli pod názvem „Sudoku“, což v překladu znamená „jediné číslo“. Na konci roku 2004 pak začalo vycházet v britském deníku The Times, což odstartovalo celosvětovou popularitu.
Logicky se začaly pořádat i soutěže v řešení sudoku. Pod záštitou WPF proběhlo v roce 2006 v italské Lucce první mistrovství světa. I v sudoku jsme se okamžitě zařadili mezi luštitelské velmoci. Mistryní světa se totiž stala Jana Vodičková (roz. Tylová), což mělo v Čechách obrovský mediální ohlas.
V roce 2007 se MS v řešení sudoku konalo v Praze. Premiérovou účast na MS si zde odbyl náš historicky nejúspěšnější hráč Jakub Ondroušek, který má ve své sbírce šest individuálních medailí z mistrovství světa. Na mistrovství světa v Indii (2008 v Goa) a na Slovensku (2016 v Senci) získal český tým zlatou medaili v sudoku. To však nejsou ani zdaleka všechny cenné kovy, během 13 let totiž získali Češi dohromady 8 medailí v individuální soutěži a dalších 9 v soutěži týmů.
Poslední dobou se MS v sudoku a MS v logice pořádají společně – na stejném místě během jednoho týdne. Soutěž jednotlivců doplňuje čtyřčlenná týmová soutěž. Samostatně jsou vyhlašovány i kategorie do 18 a nad 50 let.

Průběh soutěže

Soutěž na MS se skládá z několika kol. Na letošním šampionátu se v sudoku soutěžilo na 10 kol a k tomu byla navíc 3 týmová kola, v logice bylo v soutěži jednotlivců dokonce 13 kol, a k tomu rovněž 3 týmová kola. Na začátku každého kola dostane hráč arch se soutěžními úlohami (obvykle 10–20 úloh), na jejichž vyřešení má stanovený časový limit (obvykle 30–70 minut). Za každou správně vyřešenou úlohu získá předem stanovený počet bodů (ten závisí na obtížnosti konkrétní úlohy).
Na konci se bodové zisky z jednotlivých kol sečtou a stanoví se celkové pořadí. Desítka nejlepších postupuje do play-off, přičemž tři nejlepší postupují přímo do čtyřčlenného finále, ostatní se potkají ve čvrtfinálovém a semifinálovém klání o jednu volnou místenku do finále.
O pořadí týmů rozhoduje součet získaných bodů všech čtyř členů A-týmu a body získané v týmových kolech. Letos jsme měli na MS i play-off týmů. V něm bylo jen jedno finálové kolo a postoupily do něho 4 nejlepší celky.

Výsledky z Prahy

Mistrem světa v sudoku se v Praze stal Japonec Kota Morinishi. Vybojoval celkově již čtvrtý titul, čímž se stal nejúspěšnějším hráčem historie. Další medailové příčky obsadili Francouz Bastien Vial-Jaime a Estonec Tiit Vunk. Náš Jakub Ondroušek se sice probojoval do finále, medailové pozice mu ale těsně unikly a obsadil 4. místo.

I soutěž týmů ovládli Japonci. V řešení logických úloh se mistrem světa stal poprvé Američan Thomas Snyder. Ten v minulosti již získal tři tituly mistra světa v sudoku a stal se vůbec prvním hráčem historie, kterému se povedlo zvítězit jak v sudoku, tak i v logice.
A konečně ve finále soutěže týmů předvedli nejlepší výkon Němci, kteří velmi těsně porazili družstvo Spojených států. Největší favorit – Japonsko – po fatální chybě jednoho ze svých hráčů ve finále obsadilo 4. příčku. Český tým (Jakub Ondroušek, Jana Vodičková, Robert Babilon, Ondřej Motlíček) i přes citelné oslabení podal skvělý výkon zejména v týmových kolech a v závěru soutěže se dokázal vyhoupnout na vynikající 6. pozici.

Pokus o světový rekord

V rámci doprovodného programu MS jsme uspořádali pokus o překonání světového rekordu v řešení sudoku. Patronem akce byl bývalý světový rekordman v desetiboji a olympijský vítěz Roman Šebrle.

Nejprve proběhla dvoukolová kvalifikace, ze které postoupilo dohromady šest hráčů. Ty ve finálovém klání doplnil držitel původního rekordu Jakub Ondroušek. Luštění ve finále probíhalo na flipchartech.

Tabulka sudoku pro pokus o světový rekord má pevně stanovená kritéria. Musí být zadáno přesně 27 čísel (třetina z 81 políček sudoku), přičemž každé z čísel 1-9 je zadáno přesně třikrát. Zároveň jsou v každém řádku, sloupci a čtverci zadána přesně tři čísla.

Světový rekord vytvořila časem 54,44 sekundy 14letá Číňanka Shiyao Wang, která paradoxně v soutěži jednotlivců skončila až na 39. místě, čímž ukázala, že nejrychlejší klasikář nemusí být zároveň nejlepším řešitelem sudoku.

Jak se kvalifikovat na MS

Účast na mistrovství světa je dosažitelná i pro laiky, musíte však nejdříve navštívit turnaje pořádané Hráčskou asociací logických her a sudoku. Těch je každoročně šest a dva turnaje z kvalifikačního cyklu 2019 máme již za sebou. Stále je ale možné vše dohnat, největší váhu v kvalifikaci má totiž Mistrovství ČR. Šampionát v logice se tradičně koná na jaře v Praze, MČR v sudoku v září pravidelně hostí Brno.

Termíny pro turnaje konané v roce 2019 nejsou ještě známy, najdete je spolu s dalšími informacemi o turnajích na stránkách HALASu (www.sudokualogika.cz).

Pokud si chcete nějakou soutěž vyzkoušet i z tepla domova, v lednu začíná seriál online turnajů WPF Grand Prix, ve kterém se můžete poměřit s českou i světovou špičkou, a získat i nějaké body do HALAS ligy a reprezentačního žebříčku.

Soutěž probíhá na stránkách gp.worldpuzzle.org a k účasti je nutná registrace. Soutěží se v sudoku i logice, v každé kategorii je 8 turnajů, přičemž nejlepších 10 řešitelů postoupí do finále konaného během mistrovství světa. Na letošním finále v Praze zvítězil v sudoku Jakub Ondroušek, pro něhož to byla alespoň malá náplast za dvě čtvrtá místa na MS.

První turnaj je v lednu, mezi jednotlivými turnaji je dvoutýdenní interval a střídá se pravidelně sudoku a logika. Typy úloh, ve kterých se v daném kole soutěží, jsou týden předem zveřejněny, a to včetně pravidel a ukázkových úloh. Soutěž probíhá v angličtině a na stránkách HALASu vždy zveřejňujeme překlad zadání.

Příští mistrovství světa proběhne od 29. září do 6. října 2019 v německém Kirchheimu. Na rozdíl od letošního MS v Praze, kdy řada hráčů plnila funkci organizátora, se český tým představí v kompletním složení. Chybět nebude ani letošní mistr České republiky v sudoku Jan Zvěřina, který spolu se svým dlouholetým domácím rivalem Jakubem Ondrouškem bude patřit mezi velké adepty na medaile. V týmové soutěži bude cílem českého týmu navázat na zlatou medaili ze slovenského Sence z roku 2016. Tak nám držte palce.

Zanechat komentář

3 × = 15

Mohlo by se vám líbit